Kontakt z redkacją .
Konkurs na najlepsza filię biblioteczną
Biblioteki biorące udział w konkursie
Filia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ustroniu funkcjonuje od lat 80. Lokalizacje placówki były kilkakrotnie zmieniane, od 2011 r. Biblioteka umiejscowiona jest za Klubem Kuracjusza. Kierownikiem fili od dwóch lat jest Anna Łęczyńska. Warunki lokalowe Biblioteki nie są zadowalające (pomieszczenie jest małe i wąskie, aby dotrzeć do Biblioteki trzeba wyjść z głównego budynku), jednak cieszy się dużym zainteresowaniem wśród pensjonariuszy. Rocznie rejestrujemy ok.4ooo. czytelników są to głównie pensjonariusze uzdrowiska Równica, okolicznych sanatoriów oraz personel. Bardzo bogaty i ciągle uzupełniany o nowości wydawnicze księgozbiór jest atutem podkreślanym przez każdego czytelnika. Obecnie filia jest w trakcie komputeryzacji księgozbioru, aby ułatwić dostęp do woluminów osobom wypożyczającym.
Filia w Ogrodzonej
(GBP w Dębowcu)
 
Po przejęciu we wrześniu 2013 roku biblioteki szkolno-środowiskowej w Ogrodzonej przystąpiono do planów związanych z przyszłością biblioteki i jej wizerunkiem. W ramach projektu ?Kraszewski. Komputery dla Bibliotek? zakupiono nowoczesny sprzęt komputerowy dla czytelników oraz bibliotekarza. Wyremontowanie pomieszczeń biblioteki oraz zakup nowego doposażenia biblioteki, było możliwe dzięki pozytywnie rozpatrzonemu wnioskowi ?Nowoczesna biblioteka miejscem integracji lokalnej-doposażenie Gminnej Biblioteki Publicznej w Dębowcu Filii w Ogrodzonej? w ramach Małych Projektów w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętego PROW 2007-2013. Końcem 2014 roku zainstalowano w bibliotece ?System Biblioteczny Mateusz? umożliwiający tworzenie komputerowego katalogu książek, który w został zakończony w grudniu 2015 r. i udostępniony on-line.
Filia w Puńcowie
(GBP w Goleszowie)
 
Gminna Biblioteka Publiczna w Goleszowie - Filia w Puńcowie w 2013 roku zmieniła swoją siedzibę. Została przeniesiona do budynku dawnej szkoły, a obecnie przedszkola. Zmniejszyła się
Filia w Kończycach Wielkich
(GBP w Hazlachu)
 
Filia w Kończycach Wielkich jest ogólnodostępną placówką kultury w Gminie Hażlachu. Funkcjonuje jako instytucja kultury, której misją jest rozwijanie i zaspakajanie potrzeb edukacyjnych, kulturalnych i informacyjnych społeczności lokalnej. W swoich działaniach dąży do kształtowania i wyrabiania nawyków czytelniczych. Dysponuje aktualnym księgozbiorem, w ilości ponad 10 tys. woluminów, praktycznie z każdej dziedziny wiedzy. Biblioteka umożliwia czytelnikom dostęp do e-katalogu oraz elektroniczne zamawianie materiałów bibliotecznych.
Filia w Pogwizdowie
(GBP w Hazlachu)
 
Filia w Pogwizdowie stanowi centrum integracyjne społeczności lokalnej, jest bardzo przyjazna dla czytelnika poprzez:
Filia w Pruchnej
(MBP w Strumieniu)
 
Biblioteka w Pruchnej, będąca filią MBP w Strumieniu, mieści się w budynku Gminnego
Filia nr 1 w Skoczowie
(BP w Skoczowie)
 
Biblioteka Publiczna Filia nr 1 w Skoczowie, która mieściła się przy ul. Sportowej 6 została przeniesiona na ulice Bielską 34. Powierzchnia biblioteki liczy około 75 m2. W bibliotece odbywają się lekcje biblioteczne dla okolicznych przedszkoli w zależności od potrzeb raz lub dwa razy w miesiącu. Gościmy również teatrzyki dla dzieci. Będą się odbywać spotkania z ciekawymi ludźmi (w listopadzie spotkanie z fotografem i dziennikarzem Marcinem Chałupkiem).
BP w Zbytkowie
(BP w Zbytkowie)
 
Biblioteka Publiczna w Zbytkowie powstała w 1987 roku, w przyszłym roku będzie obchodziła jubileusz 30-lecia założenia. Jej siedziba mieści się na piętrze w budynku OSP Zbytków. Jest placówką jednoosobową. Księgozbiór naszej filii liczy obecnie 6800 woluminów, 50 audiobooków oraz 8 tytułów czasopism. Co roku z biblioteki korzysta około 2000 użytkowników, a stałych czytelników jest 300 osób dorosłych jak i dzieci. Placówka nasza rozwija się i pięknieje z każdym rokiem wzbogacając się o nowy sprzęt (komputery, meble, regały, nowe okna). Z roku na rok możemy się pochwalić wzrostem czytelników i wypożyczonych książek (o ponad 700 książek więcej w porównaniu do roku ubiegłego). W bibliotece organizuje się spotkania autorskie, wystawy prac naszych zdolnych mieszkańców oraz bardzo lubiane wieczorki poetyckie, na których prezentują swoją twórczość rodzime poetki. W naszej filii można również skorzystać z komputera, a także miło spędzić czas przy kawie i herbatce.
Filia w Kończycach Małych
(GBP w Zebrzydowice)
 
Powstała w 1962 r. jako Gromadzka Biblioteka Publiczna z darów Biblioteki Powiatowej w Cieszynie. W latach 1973 ? 2013 mieściła się w pomieszczeniach kończyckiego zamku. W 2013 r. Filia przeniosła się do nowego budynku Ludowego Klubu Sportowego gdzie otrzymała pomieszczenia o powierzchni 121 m?. Oprócz wypożyczalni posiada pomieszczenie w którym mieszkańcy mają do dyspozycji stół bilardowy, stoły do tenisa stołowego, piłkarzyki. Biblioteka organizuje zajęcia dla dzieci podczas ferii i wakacji, prężnie współpracuje z przedszkolem i szkołą, organizując wspólnie konkursy, zajęcia, spotkania autorskie, spektakle teatralne. Dla dorosłych zorganizowano wiele imprez, np. spotkanie z podróżnikami, koncert gongów, wieczorek poetycki. Biblioteka stara się wychodzić naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców i ciągle proponuje nowe pomysły spędzania wolnego czasu z biblioteką.
Filia w Kaczycach
(GBP w Zebrzydowice)
 
Powstała w 1955 roku z darów mieszkańców oraz książek przekazanych przez Bibliotekę Powiatową w Cieszynie. Od 1986 r. mieści się w pomieszczeniach Domu Ludowego i zajmuję powierzchnię 68 m?. Mimo niewielkiej powierzchni działa prężnie i stanowi ważne miejsce wśród kaczyckiego społeczeństwa. Organizuje konkursy plastyczne, czytelnicze, spotkania z ciekawymi ludźmi, współpracuje ze szkołą i przedszkolem. W 2013 r. wzbogaciła się o kącik malucha w którym najmłodsi mogą spędzać czas na zabawie, nauce, zajęciach plastycznych, do dyspozycji mają gry planszowe, zręcznościowe, zabawki, namiocik z kulkami. Pani Alicja Macura dba o estetykę lokalu i stara się pomóc każdemu, kto zawita w progi biblioteki.
Filia nr 2 w Pierśćcu
(BP w Skoczowie)
 
Biblioteka Publiczna Filia nr 2 w Pierśćcu pomimo swojej niewielkiej powierzchni jest placówką rozwijająca się i dostosowującą się do potrzeb czytelniczych. Jest ważnym elementem w życiu kulturowym lokalnego społeczeństwa. Systematycznie odbywają się spotkania czytelnicze
 

Organizator:

Biblioteka Miejska w Cieszynie Powiat Cieszyński

Patronat medialny:

Portal ox.pl

Kontakt:

Biblioteka Miejska w Cieszynie
43-400 Cieszyn, ul. Głęboka 15
e-mail:

wykonanie: Optimal

Logowanie do portalu OX.PL

Login:
Hasło:
zapomniałem hasła
zarejestruj się